Zelf uw merk registreren: goedkoop of duurkoop?
Een merknaam of logo registreren kost geld. Ook wanneer u uw merk zelf registreert. Het registreren brengt namelijk altijd kosten met zich mee. De vraag is dus niet of u geld kwijt bent aan het registreren van uw merk, maar of dat geld goed besteed is.

Kan ik zelf mijn merk registreren?
Uw merknaam zelf registreren kan, maar 1 op de 4 aanvragen wordt geweigerd.
In de praktijk zien we dat ondernemers steeds vaker zelf hun merknaam registreren bij het BBIE of het EUIPO. Tegelijk zien we een groeiend aantal ondernemers bij ons aankloppen met een weigering van hun merknaam, of met een juridisch conflict.
Wordt uw merkaanvraag uiteindelijk geweigerd? Dan bent u de registratiekosten kwijt. U moet uw aanvraag dan opnieuw indienen én opnieuw betalen. Belandt u in een juridisch conflict doordat u ongemerkt inbreuk maakt op andermans rechten? Dan lopen de kosten vaak nog verder op. Achteraf herstellen kost altijd meer dan het in één keer goed doen.
Wat zijn de risico’s wanneer u zelf uw merk registreert?
Kans op weigering
De merkeninstantie kijkt of uw merk onderscheidend genoeg is en in de juiste klassen staat ingeschreven. Is uw merknaam te beschrijvend of verkeerd geclassificeerd? Dan kan een weigering volgen, en uw registratiekosten krijgt u niet terug.
Zwakke bescherming
Een goedgekeurde registratie is nog geen sterke registratie. Staan uw producten in de verkeerde klassen of is uw omschrijving niet breed genoeg, dan is uw bescherming zwak. Op papier hebt u een merk, in de praktijk staat de deur open voor andere partijen om uw merknaam te gebruiken. Dat noemen we schijnbescherming.
Geld uitgegeven voor niets
Een weigering, een te beperkt beschermd merk of een merk dat u later kwijtraakt: in alle gevallen bent u uw investering kwijt. En vaak meer, want herstellen of opnieuw registreren kost extra geld.
Zelf registreren vs Merk-Echt
| Wat | Zelf registreren | Met Merk-Echt |
|---|---|---|
| Vooronderzoek naar bestaande merken | ❌ Zelf uitzoeken in de registers, bijna onmogelijk om dit zelf juist uit te voeren. | ✅ Juridisch vooronderzoek, resultaat binnen 1 werkdag |
| Kans op afkeuring | ❌ ± 25% van de aanvragen wordt afgekeurd | ✅ Registratiegarantie |
| Omschrijving & classificatie | ❌ Zelf kiezen uit 45 internationale klassen en de juiste waren/diensten. | ✅ Nauwkeurige classificatie door onze juristen |
| Investering | ❌ Registratiegeld kwijt bij afkeuring aanvraag. | ✅ Registratiegarantie of geld terug |
| Bewaking | ❌ Eigen verantwoordelijkheid | ✅ Onze experts controleren honderden nieuwe merkaanvragen per dag. |
| Persoonlijk contact | ❌ Geen | ✅ Vaste aanspreekpunten |
| Tijd & gedoe | ❌ Veel onzekerheid en tijdrovend | ✅ Wij regelen de volledige procedure van A tot Z |
Merkregistratie in 4 stappen
Is het risico het waard?
Wij vinden van niet. Het verschil tussen een sterke en zwakke registratie ziet u niet op de dag dat u indient, maar op de dag dat het ertoe doet, bij een conflict, een investeerder of een inbreukmaker.
Twijfelt u, of wilt u een bestaande registratie laten checken? Neem contact met ons op, dan kijken we samen naar de slimste route voor uw merk.

Veelgestelde vragen
Wat een merkregistratie kost, is o.a. afhankelijk van het gebied waar u wilt registreren en voor hoeveel categorieën producten en/of diensten (dit worden de klassen genoemd) u wilt registreren. Voor de aanvraag van een Benelux merkregistratie in 1 klasse betaalt u bij ons vanaf €595,- en voor de aanvraag van een EU merkregistratie in 1 klasse vanaf €1.450,-.
Waar wij ons onderscheiden van andere bureaus, is dat wij eerlijk tegen u zijn over de kans van slagen van uw aanvraag (en volledig transparant zijn over wat iets gaat kosten). Wij zijn zo overtuigd van ons kunnen, dat u dankzij onze 100% registratiegarantie geen onnodig risico loopt. Daarnaast kunnen wij u helpen met de bewaking van uw merk, wat wij het eerste jaar gratis doen. Waar u bij andere bureaus voor iedere stap meer geld moet betalen, is dat bij ons juist niet het geval. Wat wij van tevoren op onze offerte zetten, is wat u betaalt voor een kwalitatief uitstekende merkaanvraag en uiteindelijk uw volledige registratie.
Wij hebben geen advocaten in dienst en zijn dus ook niet gefocust op langlopende conflicten met veel uurtje-factuurtje werk. Wij proberen een conflict zo snel en zo zakelijk mogelijk op te lossen voor onze klanten, dat zijn immers ondernemers. Wij zijn één van de top 3 bureaus van de Benelux en doen meer dan 1000 registraties per jaar. Wij groeien als bureau hard dankzij een alsmaar groeiend en uiterst tevreden klantenbestand. Wij zijn trots op onze klanten en hun merken. Wij beschouwen deze merken ook een beetje als onze eigen merken en daarom werkt ons team perfect samen om het beste te doen voor het merk op de lange termijn.
Let op. Veel merkenbureaus geven u een lage (vanaf) prijs, die later wordt aangevuld met allerlei extra kosten. Ook dienen ze vaak gewoon in wat u gevraagd hebt terwijl ze weten dat daar later allerlei extra werk door ontstaat dat ze dan op basis van uurtje-factuurtje in rekening kunnen brengen. Bij Merk-Echt werken wij niet zo: wat op de offerte staat is wat u betaalt, niet meer en niet minder.
Producten en/of diensten worden, conform een internationale afspraak, onderverdeeld in 45 klassen (categorieën). Bij het verrichten van een merkaanvraag is het belangrijk om de producten en/of diensten van dat merk nauwkeurig en volledig te omschrijven, zodat deze goed geclassificeerd kunnen worden. Het is één van de essentiële aspecten voor een goede beschermingsomvang van het merk.
Er zijn drie typen merken: woordmerken (alleen het woord), woordbeeldmerken (woord en beeld) en beeldmerken (alleen beeld). Hoe u uw merk het beste registreert, en of u alle typen hierin meeneemt, hangt af van hoe u het gebruikt. Gebruikt u bijvoorbeeld zowel de naam als het logo, dan is het, voor een optimale bescherming, verstandig om alle merktypen als merk te laten registreren.
Wanneer u zelf een merkaanvraag indient, moet u ook zelf onderzoeken of er al een merk bestaat dat te veel lijkt op het uwe. Doet u dit niet zorgvuldig, dan loopt u niet alleen het risico dat uw aanvraag wordt afgewezen, maar ook dat u een schadeclaim of zelfs een stakingsbevel krijgt om direct te stoppen met het gebruik van uw merk. Bovendien kan het gebeuren dat u denkt dat uw merk onderscheidend is, terwijl de merkeninstantie het als beschrijvend beoordeelt.
Wordt uw aanvraag afgekeurd of verliest u een oppositie van een ouder merk, dan bent u de betaalde kosten kwijt. Dit gebeurt bij ruim 25% van de aanvragen en de bedragen kunnen, afhankelijk van het gebied en de klassen, flink oplopen. Ook het correct opstellen van de juridische omschrijving van uw producten en diensten is cruciaal: doet u dit niet goed, dan is uw merk onvoldoende beschermd. Alle reden dus om dit over te laten aan een ervaren merkenspecialist.
Veel ondernemers denken met de opkomst van AI dat ze zonder hulp van een jurist hun merk kunnen registreren, maar niets is minder waar.
